Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 4 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Droga św. Jakuba - Via Regia

DROGA ŚW. JAKUBA – VIA REGIA – ŚLĄSK OPOLSKI

Droga św. Jakuba to międzynarodowy pieszo – rowerowy szlak pielgrzymkowy, prowadzący do Santiago de Compostela w Hiszpanii, miejsca pochówku św. Jakuba Większego, apostoła. Jest on patronem krajów: Hiszpanii i Portugalii oraz patronem pielgrzymów, wędrowców i podróżujących. W kościele katolickim jego święto obchodzone jest 25 lipca.

W 1986 r. Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba za bardzo ważne szlaki kulturowe naszego Kontynentu oraz zachęcała poszczególne osoby i władze regionów do ich odtwarzania. Piesi pielgrzymi wyruszyli do Santiago de Compostela z: Francji, Niemiec, Szwajcarii, krajów Beneluksu…

Już od czasów Średniowiecza sieć dróg i ścieżek prowadzi przez całą Europę do jednego (poza grobem Chrystusa w Jerozolimie i św. Piotra w Rzymie) z trzech ważnych dla chrześcijan miejsc - do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela, co po hiszpańsku znaczy "święty na polu gwiazd". Liczni wyznawcy tego apostoła podążają do miejsca Jego spoczynku szlakami oznakowanymi charakterystycznymi   "muszlami   św.  Jakuba" w kolorze żółtym, na niebieskim tle.

Znak_via_regia.jpeg

Od początku lat 80-tych XX w. wędrowanie śladami św. Jakuba przeżywa renesans. Ruch pielgrzymkowy pod hasłem „Droga jest celem” wykazuje stały trend wzrostowy. Podczas samotnych, czy też grupowych wędrówek do mety, uczestnicy doznawają wielu nowych wrażeń i duchowych przeżyć, urzekającego piękna mijanej przyrody, krajobrazów, poznawają nowe miejsca, interesujących ludzi, jak również swoją psycho-fizyczną wydolność.

W Polsce pierwszy odcinek Drogi św. Jakuba otwarty został w 2005 r. Połączył on takie miejscowości  jak: Głogów, Jakubów, Grodowiec, Polkowice, Bolesławiec, Lubań i Zgorzelec. Inicjatorami tego przedsięwzięcia było „Bractwo św. Jakuba Apostoła” z Radwanic oraz „Fundacja Wioski Franciszkańskiej” z Janic, która opracowała dalsze odcinki tras na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i Wielkopolsce, a także na terenie Opolszczyzny.

Opolski odcinek Drogi św. Jakuba otwarto 15 września 2008 r. w miejscowości Mikolin (powiat brzeski). Szlak "Via Regia", prowadzący przez Województo Opolskie biegnie obecnie z miejscowości Ujazd przez Gminę Leśnica - Zalesie Śląskie, Lichinię, Leśnicę, Górę św. Anny, Wysoką -, Kamień Śląski, Opole, Skorogoszcz, aż do Brzegu, i ma 102 km długości. 

Dla Góry św. Anny to wielki zaszczyt stać się kolejną gwiazdą tej Drogi, która zabłyśnie jeszcze jaśniej dla pielgrzymów i turystów, podróżujących jej etapami. A więc – zapraszamy na szlak!

Wszelkie informacje na temat dróg św. Jakuba na stronie
www.camino.net.pl

Wersja XML